Cím: Értekezés a szkumpiáról, avagy a Cotinus Coriaria növényről Erdély nagyfejedelemségben végzett különböző kísérletekkel

Szerző: Fridvaldszky János

ISBN: 978-963-306-101-5

Az 1773-ban latin nyelven íródott könyv valóságos bőripari detektívtörténet a múltból. A kordovánbőr egyik alapanyaga, a cserszömörce (vagy szkumpia) az orosz-török háborúk alatt hiánycikké vált, ezért egy kiváló tudós és polihisztor, kíváncsiságát és tudásvágyát követve Erdélybe megy, hogy a leírások alapján feltérképezze a növény lelőhelyeit, hozzájárulva a hazai nyersanyag-előállításhoz. Frivaldszky János alapos beszámolóját fakszimile formában,  Domokos János 1944-es magyar fordítását felhasználva, bevezetővel és térképmelléklettel  közöljük.

Sorozatcím: Ipartörténeti kiskönyvtár - Fejezetek a bőripar művelődéstörténetéből
Az adott kiadvány szerkesztője: Lászlófi Zita, Perlaki Gabriella

Cím: Bőr – kikészítése receptkönyve

Szerző: Gürtler József

ISBN: 978-963-306-171-8

Gürtler József (1920-1945) bőr kikészítési receptkönyve családi érték, a hagyományon, a tapasztalaton alapul. Első, egyetlen munkahelye a Pannónia Báránybőr-nemesítő és Kereskedelmi Rt. újpesti gyára volt, ahol, miután az alapokat elsajátította, kedvére kísérletezhetett. Betegségeit leküzdve hatalmas elszántsággal és érdeklődéssel végezte szakmáját, e mellett festett és fotózott is. Ritka ipartörténeti kincset jelent ez a sokáig rejtett családi receptkönyv, ami szinte a korban létező összes technikát bemutatja, részletes mennyiségekkel, kikészítéssel. Az Európában ismert majd minden állatfajta kikészítésére, festésére legyen az medve, nyúl vagy magyar pilótaruha, találhatunk leírást naplójában.

Az olvasó megismerkedhet e fiatal mester életével, a naplójának teljes tartalmával, és a korra jellemző gépek bemutatásával.

Az adott kiadvány szerkesztője: Perlaki Gabriella

Cím: Timárság

Szerző: Klemp Gusztáv

ISBN: 978-963-306-275-3

Klemp Gusztáv (1858-1939) több kiadást is megért munkája egy olyan mesterség rejtelmeibe vezeti be az olvasót, melynek kialakulása az őskorig vezethető vissza. A szerző a Budapesti Magyar Királyi Állami Felső Ipariskola igazgatójaként kiváló szakértelemmel rendelkezett. Művében részletesen mutatja be a tímárok által használt anyagokat, eljárásokat és eszközöket. Klemp Gusztáv kötete az Ipartörténeti Kiskönyvtár újabb darabjaként, fakszimile formában kerül kiadásra.

Sorozatcím: Ipartörténeti kiskönyvtár - Fejezetek a bőripar művelődéstörténetéből
Az adott kiadvány szerkesztője: Takács Renáta, Perlaki Gabriella