Cím: A "hiteles helyektől" az elektronikus közigazgatásig - Mérföldkövek a hazai közigazgatás és kormányzati számítástechnika kialakulásának történetében

Szerzők: Álló Géza, Csákó Mihály, Futó Iván, Gáspár Mátyás, Gerencsér Balázs, Juhász Albin, Kleinheincz Gábor, Molnár Szilárd, Nyíry Géza, Papp Zoltán, Sántha György, Sikolya Zsolt, Simon Pál, Süveges Dezsőné, Varga Lajos, Wetzel Tamás

A kiadvány a Magyary Zoltán E-Közigazgatástudományi Egyesület

Tanulmányok a magyar e-közigazgatásról című sorozatának 1. kötete

ISBN: 978-963-306-309-5

Az elektronikus államigazgatás megszületését időben megelőzte a (területi) közigazgatás egyre növekvő, ám a mindenkori feldolgozási technológiák korlátai közé szorított adatigénye, és az adatok feldolgozása – gondoljunk csak a birtokviszonyok, a népmozgalom (születések, halálozások, házasságkötések), a hadkötelezettség, az adókivetés (cenzus) nyilvántartására. A számítógépek azonban minőségükben növelték meg a lehetőségeket. Ideje volt, hogy a közigazgatás fejlődésének ezzel az új oldalával foglalkozó munka szülessen. Az időszerűség másik oka az, hogy az első számítógépek Magyarországon a szocializmus irányítási rendszere alatt minisztériumokhoz tartozó ágazati számítóközpontokban kezdtek működni. A rendszerváltás azonban megszüntette („privatizálta”) ezeket az ágazati intézményeket, a személyi számítógépek megjelenésével pedig decentralizálódtak maguk a számítási folyamatok is. Az egykori ágazati számítóközpontok irat- és adatállománya azonban nem jutott el a levéltári megőrzésig: megsemmisült, zúzdába (vagy sokszor szeméttelepekre) került. Így az 1960–1990 évek történései jórészt csak a szereplők emlékezetében, jó esetben otthoni iratgyűjteményeiben maradtak fent. Az egykori szereplők korát figyelembe véve most, minél hamarabb össze kell gereblyézni mindazt, ami a személyes emlékezetből még menthető. Emiatt fontos e tanulmánykötet, és nélkülözhetetlen a kutatói program folytatása is.   (Havass Miklós)

Sorozatcím: Tanulmányok a magyar e-közigazgatásról
Az adott kiadvány szerkesztője: Tamaskó Dávid